Blog

UPDATE | Úder proti LockBit: Konec vlády největšího ransomového gangu?

Náš nejnovější přírůstek, podcast UPDATE, pravidelně přináší aktuální várku informací ze světa digitální bezpečnosti. V tomto díle se zaměříme na klíčový průlom v boji proti kybernetické kriminalitě, který jsme nedávno zaznamenali. Řeč bude o tvrdém zásahu do kriminálních aktivit ransomového gangu LockBit.

Podívejte se na celou epizodu

Úder proti LockBit: Konec vlády největšího ransomwarového gangu? from BOIT.cz on Vimeo.

Skupina LockBit

LockBit je skupina, která nabízí ransomware jako službu (Ransomware-as-a-Service, zkráceně též RaaS), její služby tedy mohou využívat jiné zločinecké skupiny pro vlastní operace. Skupina se v minulosti podílela na mnoha bezpečnostních incidentech po celém světě. V čem je tato skupina odlišná od jiných? Rozhodně jejich schopnost samorozšiřování v síti – jedná se o techniku, která je pro tento typ útoku velmi netypická. Skupina se celkově „proslavila“ odlišnými přístupy, jako je vyhlášení soutěže k nalezení nových nápadů pro vylepšení jejich ransomwaru. Tyto aktivity spolu s dlouhodobu schopností udržet se na čele žebříčku ransomwarových poskytovatelů z nich dělá značné bezpečnostní riziko pro organizace po celém světě.

Proč o nich mluvíme?

Do aktivit této skupiny nedávno výrazně zasáhla skupina kriminalistů z několika států. Výsledkem této mezinárodní spolupráce bylo úspěšné narušení primární platformy a další kritické infrastruktury LockBitu. Celkově se jedná o odstavení 34 serverů, které se nacházely v Nizozemsku, Německu, Finsku, Francii, Švýcarsku, Austrálii, Spojených státech a Velké Británii. V souvislosti s tímto zásahem byli zatčeni dva přímí účastníci skupiny v Polsku a na Ukrajině, zároveň bylo vydáno pět dalších obvinění a tři mezinárodní zatykače. Zároveň byl zveřejněn seznam společností, které se staly obětí skupiny. Mezi známé oběti se tak zařadilo také několik firem v Čechách a na Slovensku.

No a o tomhle zásahu a o tom, co znamená pro náš digitální svět si povídá Pavel Matějíček se Sandrou Burdovou v aktuálním díle podcastu UPDATE.

Kde si poslechnout celou epizodu?

Stačí si vybrat, kterou streamovací platformu máte nejradši. Nezapomeňte kliknout na odběr, ať vám neunikne další epizoda!

Zdroje: